Zaštitniku gradjana u Bosilegradu najviše pritužbi meštana na ekologiju

0

Žitelji Bosilegrada, predstavnici tamošnje lokalne samouprave, medijskih kuća i nevladinih organizacija imali su danas priliku da svoje probleme neposredno predoče zaštitniku gradjana Zoranu Pašaliću.

Bosilegrad je jedno od 13 mesta u Srbiji koje je Pašalić posetio ove godine u okviru projekta koji ima za cilj povećanje dostupnosti institucije zaštitnik gradjana stanovnicima mesta koja žive u unutrašnjosti Srbije.

Žitelji Bosilegrada ukazali su na probleme koje imaju sa sudovima, službom katastra i drugim republičkim institucijama, ali njihov osnovni zahtev bio je da im Pašalić pomogne u zaštiti životne sredine i obezbedjivanju zdrave pijaće vode.

Najveći broj gradjana izrazio je sumnju u ispravnost pijaće vode i izrazio ubedjenje da je da zbog prisustva olova, arsena i drugih metala u vodi povećan broj obolelih od malignih i drugih teških bolesti.

Predsednik Inicijativnog komiteta „Eko krajište“ Branko Mitov istakao je da životnu sredinu stanovnika Bosilegrada ugrožavaju otpadne vode iz rudnika „Karamanica“ i rudnika olova i cinka „Grot“ u Krivoj Feji.

„Sve otpadne vode iz rudnika „Karamanica“ ulivaju se u Brankovsku reku, a iz rudnika „Kriva feja“ u Ljubatsku reku. Odatle odlaze u Lisinsko jezero, a završavaju u Vlasinskom jezeru. Ta dva jezera, Lisinsko i Vlasinsko puna su olova, olovnih jedinjenja i drugih metala. Zbog velike koncentracije olova i cinka u vodi u našoj sredini je veliki broj malignih i mentalnih oboljenja. Prošle godine je čak 10 osoba izvršilo samoubistvo“, istakao je Mitov.

Prema njegovim rečima, inspekcija je prošle godine obišla rudnik „Karamanica“ i naložila niz mera, podnela čak i krivične prijave protiv nadležnih u tom rudniku, ali niko nije reagovao po tim merama i sprečio izlivanje otpadnih voda u Brankovsku reku.

„Tražimo da zaštitnik gradjana izvrši pritisak na rudarsku inspekciju i Ministarstvo za zaštitu životne sredine, kako bi preduzeli mere koje su njihovoj nadležnosti“, izjavio je Mitov.

On je kazao da „Eko krajište“ zahteva od zaštitnika gradjana da reaguje zbog izgradnje mini hidroelektrana na Brankovačkoj reci.

„Nama je voda oduzeta još 1974. pravljenjem brane na Božićkoj reci i formiranjem Lisinskog jezera. Sada su na Brankovačkoj reci izgradjene tri mini hidroelektrane, a još tri su u izgradnji. Ni jedna od tih MHE nema gradjevinsku dozvolu“, naglasio je Mitov.

Zaštitnik gradjana Zoran Pašalić izjavio je da će već sutra obratiti nadležnim ministarstvima i insistirati da se uključe u rešavanje ekoloških problema na koje su ukazali stanovnici Bosilegrada.

„Opština je uradila monitoring voda, vazduha i zemljišta, ali je problem na relaciji onih institucija koje se na na nivou republike bave tim pitanjima. Ekologija u Bosilegradu je ozbiljan problem“, istakao je Pašalić.

On je  rekao je pohvalno sve ono što je opština Bosilegrad uradila na inkluziji Roma i obezbedjivanju personalnih asistenata osobama sa invaliditetom.

Predsednik opštine Bosilegrad Vladimir Zaharijev demantovao je tvrdnje meštana da je voda za piće zagadjena teškim metalima i da je povećana smrtnost stanovništva zbog karcinoma.

„Mi u Bosilegradu pijemo vodu sa izvora u selu Izvor, a tamo nema rudnika. Podaci republičkog Insituta za javno zdravlje govore da je po broju obolelih od malignih bolesti Pčinjski okrug kome pripada i Bosilegrad na samom dnu lestvice u našoj zemlji. Broj obolelih od karcinoma u Bosilegradu značajno je smanjen od 2005. godine do sada“, izjavio je Zaharijev.

On je kazao da navodi pojedinih meštana o zagadjenosti vode za piće imaju političku pozadinu.

Razgovorima srpskog ombudsmana sa gradjanima i predstavnicima medija i nevladinih organizacija danas su prisustvovali i zaštitnica gradjana Bugarske Dijana Kovačeva i ambasador Bugarske u Srbiji Radko Vlajkov.

Kovačeva je kazala da će o problemima sa kojima se suočavaju stanovnici Bosilegrada upoznati Ministarstvo spoljnih poslova Bugarske, a posebno će insistirati da se što pre reši problem neizdavanja vozačkih dozvola u Bugarskoj za 86 žitelja Bosilegrada.

Vlajkov je kazao da u Bosilegradu posebno zabrinjava konstantno smanjenje broja stanovnika u poslednjih 18 godina i istakao da opština mora da stvori uslove za dolazak investitora.

„Nažalost svedoci smo čudnog paradoksa u Bosilegradu, da investitori dolaze ali i da odlaze jer su uslovi koji im se pružaju na lokalnom nivou izvan dogovora koji su postignuti na centralnom nivou vlasti. Bosilegrad mora da se zapita zašto je broj stanovnika smanjen za 35 odsto“, naglasio je Vlajkov.

Projekat „Povećanje dostupnosti zaštitnika gradjana gradjanima koji žive u unutrašnjosti Srbije“, realizuje se zahvaljujući finansijskoj podršci Vlade Republike Bugarske, a posredstvom ambasade te zemlje u Srbiji.Ceo VIDEO materijal možete da pronađete OVDE

Izvor: beta.rs

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Моля, въведете името си тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.