U Pirotu borba za reke, u Sloveniji Ustavom zabranjena njihova privatizacija

0
Meštani smatraju da će hidroelektrane isušiti reke na Staroj planini i narušiti ekosistem; foto: A. Jovanović

Peticijama, brojnim sastancima i protestima, od kojih je najveći najavljen za nedelju, 2. septembar u Pirotu, meštani pokušavaju poslednjih godina da spreče izgradnju mini-hidrocentrala na Staroj planini i privatizaciju reka, jer bi to uništilo stanište mnogih zaštićenih vrsta i ugrozilo dovod čiste vode. Svega 800 km dalje, u Sloveniji, građani nemaju potrebe da se ni na jedan od ovih načina bore, jer su njihove vode već 2 godine od privatizacije zaštićene Ustavom.

Bez ijednog glasa protiv i sa 64 za Parlament Slovenije doneo je amandman na Ustav, u kome stoji da se vode ne mogu privatizovati, što je potpuno suprotno situaciji na jugu Srbije, gde je Rakitska reka stavljena pod hipoteku. Voda za piće je pravo svakog čoveka, piše sada u slovenačkom Ustavu, održivo snabdevanje domaćinstava je prioritet i zato voda nije tržišna roba.

Vode su javna dobra, kojima upravlja država – stoji u slovenačkom Ustavu.

Svesni su oni koji vode ovu članicu Evropske unije da je pijaća voda bogatstvo i da je neophodno čuvati, pa tako i dalje aktuelni premijer Miro Cerar kaže da će sa rastom vrednosti vode porasti i pritisak. Ipak, smatra Cerar, prenosi Radio-televizija Slovenije, i da ova zemlja ne sme popustiti.

Činjenica da možemo piti vodu iz slavine skoro svuda u Sloveniji nije nešto što se podrazumeva. To je velika slovenačka privilegija, koju moramo očuvati ne samo za nas, već i za naše buduće generacije – rekao je Cerar.

U Srbiji je, sa druge strane, Upravni sud „stao na stranu“ investitora koji planira da gradi hidrocentrale, time poništivši rešenje Ministarstva zaštite životne sredine o sprečavanju izgradnje hidroelektrane “Pakleštica” na reci Visočica na Staroj planini.

Zanimljivo je da je do usvajanja ovog amandmana u slovenačkom Ustavu dovela peticija, objašnjavaju na sajtu Tržičan, koju je za par meseci podržalo 56.000 ljudi. Sa druge strane, aktivisti Udruženja Odbranimo reke Stare planine odlučili su se da svoju peticiju šalju Unesku, “pošto država Srbija ne ceni Staru planinu”.

Dokle se stiglo sa ovom peticijom zasada nije poznato, ali građani ne odustaju, pa su u delju sve zainteresovane i svesne građane, ljubitelje prirode pozvali na veliki zbor u centru Pirota, koji će početi u 17 sati.

Podsetimo, meštani sela Stare planine, ali i zvonačkog kraja mesecima protestuju protiv izgradnje malih hidroelektrana na zaštićenim područjima. Najbučniji među onima koji se bore za očuvanje reka je Aleksandar Jovanović Ćuta, koji u gradnja mini-hidroelektrana na Staroj planini vidi zločin nad prirodom i ljudima i kriminal, iza koga stoje država, politika i institucije.

Aktivisti Udruženja Odbranimo reke Stare planine uspeli su da „oslobode“ Rudinjsku reku – motikama, lopatama i krampovima vratili su je u prirodno korito, pošto je investitor već otpočeo njeno izmeštanje zbog gradnje mini-hidrocentrale. Naredni veliki korak aktivista je protest, zakazan za nedelju, 2. septembar u Pirotu, gde meštani neći biti sami, jer je najavljen dolazak ljudi iz čitave Srbije, a pismo podrške poslao je i balkanski ogranak organizacije svetskog glasa WWF (World Wide Fund for Nature).

Izvor: www.juznevesti.com

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Моля, въведете името си тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.