Огромен успех за македонския спорт – отборът на Вардар от Скопие е европейски шампион по хандбал!

0

Днешният ден ще бъде записан със златни букви в историята на спорта и хандбала в Северна Македония, тъй като днес за втори път един мъжки отбор от страната спечели титлата европейски шампион по хандбал. Това е отборът на Вардар от Скопие, който днес повтори успеха от преди две години и отново успя да победи на финалният турнир (Final four) от Шампионската лига на Европейската хандбална федерация (ЕХФ).

До големия успех отборът на Вардар дойде, след като вчера и днес изигра два отлични мача, в които успя да победи отборите на Барселона Ласа и Телеком Веспрем.

Вчера в полуфиналния двубой, Вардар направи чудесен обрат в мача с Барселона Ласа от Испания, тъй като на края на първото полувреме изоставаше с резултат 9-16. Но, във втората част на мача, скопския отбор изигра страхотно и успя първо да изравни резултата, а на края и да победи срещу най-големия фаворит за спечелване на титлата, Барселона Ласа с резултат 29-27.

Във втория полуфинал, кой също така се играеше вчера, отбора на Телеком Веспрем от Унгария, беше по-добър съперник в мача срещу ПГЕ Виве Киелце от Полша и победи с 33-30.

Така днес отбора във финалния мач на турния, който се играеше преди 20.000 зрители в „Ланксес Арена“ в Кьолн, в битка за европейската титла един срещу друг се изправиха отборите на Вардар и Телеком Веспрем. Още от самото начало на мача, Вардар играеше по-добре и постояно имаше преднина. В 18-та минута от мача Вардар поведе с 11-7, а на края на първото полувреме македонския претставител имаше преднина от пет голове, 16-11.

Втората част на мача, започна по-добре за отбора на Телеком Веспрем. В 39-та минута унгарските хандбалисти успяха да намалят преднината на Вардар на само един гол, 17-16. Но, отбора на Вардар не позволи на противника да изравни резултата, тъй като успя да вкара гол и зголеми преднината на 18-16. Отбора на Веспрем не се предаде и на пет минути до края на мача отново стигна до само един гол заоставане, 24-23.

В последните пет минути, хандбалистите на Вардар успяха да вкарат три гола, а унгарците само един и така мача на края приключи с резултат 27-24 за Вардар, което означаваше голяма победа за македонския претставител.

Най-добри играчи в отбора на Вардар бяха бразилския национал Рожеиро Мораеш, който отбеляза шест гола, един по-малко вкара хърватинът Иван Чупич, а латвиецът Даинис Крищопанс успя да отбележи четири гола. За най-полезен играч на финалния турнир от Шампионската лига в Кьолн, бе избран хърватския национал Игор Карачич, който също така играе за отбора на Вардар.

Официалното посрещане на новите европейски шампиони в Скопие е насрочено за утре. Хандбалистите на Вардар първо ще бъдат посрещнати на летището в Скопие, а след това е предвидено честване на европейската титла на централния площад в столицата на Северна Македония.