Националният хандбален отбор на Северна Македония се класира за Европейското първенство което ще се проведе в 2020 година

0

Северна Македония за четвърти пореден път ще участва на Европейско първенство по хандбал. Това ще бъде общо тринадесето и девето поредно участие на мъжкия национален отбор на Северна Македония на световни и европейски първенства, което отново потвърдява факта, че хандбала е най-успешният и най-популярен спорт в страната.

Големият успех и класирането на Евро 2020, македонските хандбалисти осъществиха вчера, в мача срещу националният отбор на Турция. Мачът се играеше в турския град Ескишехир, в рамките на петия кръг от квалификациите за европейското първенство.

Северна Македония по-добре започна мача и направи преднина от 8-4 в 15-ата минута. Но турските хандбалисти започнаха да играят по-силно в защита и успяха да намалят резултата на 9-10, на пет минути преди края на първото полувреме . Македонския селекционер взе прекъсване, но македонските национали отново не успяваха да вкарват голове и на полувреме Турция имаше преднина, като резултатът бе 13-11.

Втората част отново започна с по-добра игра на турския отбор, който имаше преднина от 2-3 гола. Северна Македония за успя да изравни резултата на 21-21, в 49-ата минута от мача. В последните десет минути имаше изравнена игра от двата отбора, а македонските национали за първи път поведоха с два гола преднина в 58-ата минута, когато резултата беше 26-24.

Отбора на Турция успя веднага да намали преднината на Северна Македония на 25-26 и в последната секунда от мача имаше шанс да изравни резултата. Турските хандбалисти отправиха удар от девет метра към вратата на Северна Македония, но за щастие вратаря Никола Митревски, направи чудесно спасяване и донесе победа на македонския отбор.

С тази победа, Северна Македония запази първото място в група 3 и осигури класиране на Европейското първенство на един кръг преди края на кваликациите.

В последният мач от групата македонските хандбалисти ще играят като домакини в Струмица, срещу отбора на Гърция на 16 юни.

Домакини на Евро 2020 през ще бъдат три държави: Швеция, Австрия и Норвегия, a мачовете ще се играят в шест различни градове: Стокхолм, Малмьо и Гьотеборг в Швеция, Виена и Грац в Австрия и Тронхайм в Норвегия. Първенството ще се проведе в периода от 9 до 26 януари следващата година, а по първи път на шампионата по хандбал на Европа ще участват 24 национални отбора.