Националният хандбален одбор на Северна Македония и македонските клубове научиха своите съперници в европейските състезания

0

Вчера и днес във Виена бяха проведени жребиите за европейските състезания по хандбал за следващия сезон, като в конкуренцията на клубовете, така и за националните отбори. Северна Македония през следващия сезон 2019/2020, ще участва с двама претставители в Шампионската лига на ЕХФ, а мъжкият национален отбор на страната ще вземе участие на Европейското хандбално първенство.

Вчера бяха определени противниците на македонските клубове, Вардар и Еурофарм Работник в Шампионската лига.

Актуалния европейски шампион, отбора на Вардар от Скопие, ще играе в група Б, заедно с отборите на Телеком Веспрем, Виве Киелце, Мешков Брест, Мотор Запорожие, Монпелие Хандбал, Кил и Порто Софарма.

Интересно е, че в тази група ще участват дори три от четирите клуба, които бяха част от тазгодишния финалнен турнир на Шампионската лига, на който Вардар спечели европейската титла. Победителят на групата осигурява директно участие в четвъртфиналните двубои, а oтборите класирани от 2-ро до 6-то място в групата, отиват в осминафиналите.

Вторият представител на Северна Македония в Шампионската лига, както казахме, е отборът на Еурофарм Работник от Битоля. За клуба от Битоля, който е създаден през 2011 г., това ще бъде дебютантско участие в най-силното клубно състезание по хандбал в света.

На този начин град Битоля, където во 1993 г. се изигра първият мач в историята на Шампионската лига по хандбал, след 14 години отново ще бъде домакин на мачове от това състезание. Еурофарм Работник ще играе в група Ц, заедно с отборите на ИК Савехоф, Татран Прешов, Рихимаки Кокс, Бидасоа Ирун и отбора на Спортинг. Първите два отбора от тази група, ще участват в плейофите за класиране в осминафиналите на Шампионската лига.

Днес се проведе и жребият за Европейското първенство по хандбал в 2020 година, на което домакини ще бъдат Швеция, Австрия и Норвегия, а ще се проведе в периода от 9 до 26 януари. Националният отбор на Северна Македония ще се състезава в група Б, в която съперници ще му бъдат националните отбори на Чехия, Украина и отбора на домакина, Австрия.

Може да се каже, че македонските хандбалисти имаха късмет в днешния жребий, защото получиха група с относително лесни противници. В първият мач в групата, македонските хандбалисти ще играят срещу отбора на Украина на 10 януари. Следващ противник на Северна Македония ще бъде Чехия на 12 януари, а на последният мач в група Б на 14 януари, съперник на македонските национални ще бъде Австрия.

Всички двубои от група Б ще се игрят във Виена, а класиране за следващата фаза на Европейското първенство, ще осигурят само първите два отбора от всяка група.