Започна футболното първенство на Македония

0

През миналия уикенд се изиграха мачовете от новото издание на Първата македонска футболна лига. Това ще бъде 27-то издание на шампионата по футбол, който се играе в Република Македония като независима държава.

Тази година 10 отбора от 5 града в Македония участват в шампионата. От столицата Скопие ще участват четири отбора: Вардар, Работнички, Шкупи и Македония Гьорче Петров. С два отбора в лигата ще бъдат представени градовете Тетово и Струмица. От Тетово са отборите на Шкендия и Ренова, а от Струмица са екипите на Академия Пандев и завърналият се в първата лига, отборът на Беласица. Списъкът с участниците допълват отборите на Победа от Прилеп и Силекс от Кратово.

Всеки отбор ще играе срещу друг отбор четири пъти, като общо се изиграят 36 кръга. Първата част завършва на 1-ви декември, а пролетния полусезон започва на 17-ти февруари. Тазгодишното издание на лигата ще приключи на 26-ти Май.

Защитник на титлата е отборът на Шкендия, който миналият сезон за втори път стана шампион на Македония. Шкендия и в този сезон е първият фаворит за спечелването на първото място в лигата, след като отборът на Вардар е изправен пред финансови проблеми причинени от напускането на спонсора.

Македония отново ще има четирима представители в европейските футболни турнири.  Шампиона на Македония ще участва в квалификациите за Шампионската лига, а отборите които ще спечелят второ и трето място, заедно с победителя в Купата на Македония, ще се класират в квалификациите за Лига Европа.

Първата лига ще напуснат двете последно класирани екипи, а отбора който завърши на 8-то място, ще играе бараж мач за оставане в лигата, срещу отбора който ще спечели второто място във Втората македонска футболна лига.