Голям успех на националния баскетболен отбор на Македония за младежи до 16 години

0

В Сараево от 9-ти до 18-ти август се проведе шампионата на Европейската федерация по баскетбол (FIBA) за младежи до 16 години, във второто по качество състезание за тази категория баскетболисти или дивизия Б. На шампионата участваха общо 24 национални отбора, разделени в четири групи.

Националния отбор на Македония имаше изключително успешно представяне на това първенство и спечели третото място, което беше достатъчно, за класиране на отбора в най-силната конкуренция, дивизия А, през следващата година.

Македония на шампионата изигра осем мача и отбеляза шест победи и две загуби. В груповата фаза Македония се срещна с отборите на Русия, Белгия, Дания, Словакия и Норвегия. В тези мачове македонските момчета регистрираха само една загуба, и то в първия мач от отбора на Русия. Последваха четири сигурни победи, с които Македония спечели второто място в група Б.

От груповата фаза, найдобрите два отбора от всяка група продължиха  на четвърт-финалите. Там Македония имаше двубой с отбора на Румъния, победителя на групата А. В изравнен и драматичен мач, Македония успя да спечели минимално с три точки разлика, 74:71.

В полуфинала македонският национален отбор се изправи срещу отбора на Босна и Херцеговина. Македония беше равностоен противник в първата част на мача, която приключи с резултат 50:50. Все пак във второто полувреме домакините на шампионата, с голяма подкрепа от тяхната публика, се представиха доста силно и успяха да спечелят победа от 95:76.

По този начин на Македония и остана мача за третото място и бронзовия медал. Но на това първенство, този мач беше може би по-важен и от финала, тъй като само победителят в него осигуряваше класиране в дивизия А, заедно с първите два отбора на шампионата. Съперник на Македония в този двубой беше отбора на Чехия.

Македонския отбор в решаващия мач не остави нищо на случайността. С убедителна и дисциплинирана игра през целия мач, поддържаше удобно предимство и на края постигна желаната победа, с резултат 84:66.

Така от следващата година, отборите на Македония, Русия – която спечели шампионата и на Босна и Херцовина, която зае второто място, ще участват на шампионата на FIBA за младежи до 16 години, в Дивизия А. Това за Македония ще представлява завръщане в елита на младежкия баскетбол, след пауза от 12 години.

Националния отбор на България, който също участваше на шампионата в Сараево, за съжаление не успя да се класира в Дивизия А, като на края спечели 11 място.