Голям успех на младите македонски каратисти на европейското първенство в Дания

0

Македонските каратисти имаха отлично представяне на 46 -то Европейско първенство за кадети и младежи, което от 8 до 10 февруари се проведе в Олбор, Дания. Македонският национален отбор имаше 29 представители във всички категории, а на шампионата участваха общо 1.092 каратисти от 51 европейска държава.

Големият успех на Македония бе дело на Доан Османи и Петър Спасеновски, които станаха европейски шампиони и спечелиха златните медали. Двамата каратисти спечелиха европейските титли вчера, на последния ден от първенството. Османи беше най-добрият в категорията до 75 кг, докато Спасеновски спечели златния медал в категорията до 84 кг. По пътя към европейските титли, младите македонски каратисти трябваше да спечелат дори пет борби, срещу силни опоненти.

Македония на европейското първенство по карате за кадети и младежи спечели още два сребърни медала, на Боян Костов и Глигор Петков. Останалите македонски каратисти не успяха да влязат в битката за медалите. В състезанието при жените, най-добро класиране отбеляза Ангела Мойсовска в категорията до 68 кг., която успя да достигне до борбите в третия кръг.

Така, Македония със спечелени общо 4 медала на европейското първенство, е седмият най-успешен отбор на шампионата. Най-много медали на първенството спечели Турция – общо 16, втора е Русия с 12, а трета държава с най-много медали е Италия, която спечели общо 11.

Отличното представяне на европейското първенство кадети и младежи в Дания, е още едно потвърждение, че каратето в Македония е сред най-успешните и най-популярните спортове, веднага зад хандбала и футбола. Карате федерацията на Македония по традиция през последните няколко години, осъществява отлични резултати на почти всяко голямо състезание, каквито са европейските и световните първенства.