В Куманово се проведоха финалните турнири за Купата на Северна Македония по хандбал за мъже и жени

0

През изминалия уикенд в Куманово се проведоха финалните турнири за 27-ото издание на Купата на Северна Македония по хандбал, в конкуренция на мъжете и жените. На двамата турнири участваха по четири отбора.

В конкуренция на мъжете двата полуфинални двубои се играеха в петък, а мачовете бяха много интересни и победителите не бяха известни до самия край. Първият полуфинал се играеше между скопските отбори на Металург и Бутел. През първото полувреме по-добър съперник беше отбора на Металург, който имаше преднина през цялата първа част и успя да отиде на полувреме с предимство от 17-15. В началото на второто полувреме, отбора на Бутел беше по-добър и осъществи преднина от 18-17, но Металург отново заигра по-добре, успя да върне преднината и на края спечели мача с резултат 34-31.

Във втория полуфинал се срещнаха отборите на големия фаворит Вардар от Скопие и на Еурофарм Работник от Битоля. Еурофарм изигра добър мач, особено през първото полувреме, когато Вардар на полувреме замина с преднина от само два гола, 18-16. Все пак през второто полувреме, отборът на Вардар, който и тази година е сред четирите най-добри хандбални отбора в Европа, изигра много по-добре и в крайна сметка успя да спечели мача с резултат 35-30.

Във финала се случи най-голямата изненада в македонския хандбал през последните пет години, въпреки че началото на мача не предсказваше такова нещо, защото отборът на Вардар играше отлично и на полувремето имаше предимството от четири гола, 16-12.

Второто полувреме започна с по-добра игра в защита на отбора на Металург и предимството на Вардар беше достигнато. Металург направи и преднина от три гола, но не успя да запази предимството и мачът завърши с равенство 29-29. По-успешен отбор в изпълнението на дузпите беше Металург, благодарение на вратаря Даниел Дупячанец, който успя да защити две дузпи на хандбалистите на Вардар, за окончателна победа на Металург от 33-32.

С тази сензационна победа отборът на Металург спечели шестия си трофей за Купата на Северна Македония и успя да прекъсне серията на Вардар, който пет поредни години печелеше трофея за Купата.

В турнира за Купата при жените, фаворитите в полуфиналите нямаха проблеми със своите опоненти. В първият полуфинал, женският отбор на Вардар беше по-добър от отбора на Стружанка с резултат 27-18, а във втория полуфинал домакина на турнира – отборът на Куманово, успя да победи женския отбор на Металург с резултат 29-22.

Във финала, отборите на Куманово и Вардар изиграха интересен и изравнен мач. Първото полувреме завърши с предимството на Куманово от 11-9, а домашните хандбалистки силно започнаха и втората част, когато имаха предимството от пет гола, 14-9. Отборa на Вардар успя да намали предимството на Куманово на само един гол и имаше атака на 13 секунди до края на мача, чрез която можеше да изравни резултата. Но, хандбалистките на Вардар направиха грешка, а отборът на Куманово вкара още един гол, за победа с резултат 24-22.

На този начин, отбора на Куманово успя да спечели първия трофей в историята си, а Вардар остава на шест спечелени трофея за Купата на Северна Македония.