Начало / Новини / Фондация Българска Памет с поредно дарение!

Фондация Българска Памет с поредно дарение!

Д-р.Milen Vrabevski и Бугарската мемориска фондација надарија компјутерска сала, библиотека и ја наместија собата на наставниците на училиштето во селото. Пустина, Преспа, Албанија Сега децата од деветте бугарски села во општината што учат во ова училиште ќе можат да имаат корист од современите технологии!
Нема да застанеме со нашите инвестиции во Албанија, но и секаде Бугарите што остануваат надвор од нашата земја од причини што не зависат! Сите тие треба да ја почувствуваат нашата љубов и да се чувствуваат како целосен дел од нашата татковина!
Ве потсетуваме дека во јули др. Врабевски и Бугарската мемориска фондација дадоа огромна донација за албанската општина Пустец, купувајќи. противпожарен камион, брза помош и високо-прооден социјален патронажен автомобил, кој регионот досега го немаше.
Източник: Фондация Българска Памет/facebook

Докладвай за грешка на тази страница!

Докладвай за грешка на тази страница!

captcha

За Александър Димитров

Aлександър Димитров, роден през 1972 г. в Босилеград, икономист по образование, дълги години работи в неправителствения сектор, участва и организира много събития с културно-образователна цел. Медиите са винаги били предизвикателство в неговата работа, през 2002 г. успява да направи почти невъзможното, след едногодишна работа под негово ръководство в Босилеград започва да работи първата кабелна ТВ в Вранския регион. Като гл. организатор на Великденския фестивал, вече 24 години преврща Босилеград в баклански център на детската радост. Вярва, че опитът ще му бъде полезен и в новата медия „ГЛАС ПРЕСС”.

Още за четене...

Северна Македония и България подготвят анекс към Договора за добросъседство

Работни групи от Северна Македония и България ежедневно работят за изчистване на разликите на двете …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.